x Ta strona wykorzystuje pliki cookies m.in. do celów statystycznych. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach przeglądarki.
dołącz do nas

Partnerzy

 •  Fundacja BORUSSIA w Olsztynie
 •  Stowarzyszenie kulturalno-sportowe „DIAMENT„ w Naterkach
 •  Stowarzyszenie „PIĘKNY MOST” w Sząbruku
 •  Stowarzyszenie KOFE(M)INA w Olsztynie
 •  Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży w Piszu
 •  Stowarzyszenie Szkoła Chińskich Sztuk Walki "SHAOLIN"
 •  Kobieta na PLUS w Rucianej Nidzie
 •  Stowarzyszenie Barciańska Inicjatywa Oświatowa w Barcianach
 •  Stowarzyszenie Oświatowo-Edukacyjne „Przyjaciele Nauki na Warmii” LOG-WARM w Olsztynie
 •  Stowarzyszenie na rzecz Edukacji Dzieci i Rozwoju Obszarów Wiejskich "Wrota” w Lamkowie
 •  Stowarzyszenie „Nasze Jakubowo” w Olsztynie
 •  Liga Obrony Kraju w Szczytnie
 •  Stowarzyszenie „Iskierka Nadziei” w Barcianach
 • Stowarzyszenie Opieki Paliatywno-Hospicyjnej „Pomocna Dłoń” w Braniewie
 • Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, Oddział Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Kontakt

ul. Tarasa Szewczenki 1
10-274 Olsztyn

email: fika.olsztyn@gmail.com
tel. 505 344 605

Protest przeciwko gwałtom. Akcja Antyprzemocowej Sieci Kobiet już 14 lipca 2015

2015-07-10
 

 
Logo akcji "stop gwałtom" w Elblągu
Logo akcji "stop gwałtom" w Elblągu
Autor: arch. organizatorów
Warszawska fundacja organizuje w Elblągu 14 lipca akcję protestacyjną „Stop gwałtom”. To efekt wyroku, jaki zapadł w procesie dwóch ratowników medycznych oskarżonych w sprawie gwałtu na tłumaczce z Elbląga. Wiadomo już, że sprawą zajmie się Sąd Okręgowy.
Sprawa gwałtu na elbląskiej tłumaczce oraz wyroku, jaki zapadł w Sądzie Rejonowy w Elblągu, odbiła się szerokim echem w całym kraju. Na ławie oskarżonych zasiadło dwóch ratowników medycznych. Obaj zostali uznani winnymi i skazani, ale na kary w zawieszeniu, więc nie trafią za kratki. Mariusz C. za zgwałcenie tłumaczki usłyszał wyrok dwóch lat więzienia (w zawieszeniu na 5 lat), a Jarosław G. za dokonanie tzw. innej czynności seksualnej na osiem miesięcy więzienia (w zawieszeniu na 3 lata). 

O sprawie czytaj Pokrzywdzona o wyroku: to przykład, jak traktuje się kobiety w naszym kraju

Teraz warszawska fundacja Feminoteka zamierza zorganizować w Elblągu akcję protestacyjną „Stop gwałtom”. Ma się odbyć już w najbliższy wtorek, a rozpocznie się przed Bramą Targową.
— Akcją w Elblągu wyrazimy swoje głębokie oburzenie dla sposobu, w jaki wszelkie instytucje, które zobowiązane są do pomocy i wsparcia dla osoby pokrzywdzonej potraktowały panią Aleksandrę — mówi Joanna Piotrowska, prezeska fundacji. — Protestujemy przeciwko braku odpowiedniej pomocy dla kobiet, które doświadczyły gwałtu, przeciwko powielaniu ze strony przedstawicielek i przedstawicieli instytucji stereotypów przerzucających winę ze sprawcy na ofiarę i domagamy się natychmiastowych działań. 

Akcja rozpocznie się o godz. 14 od odczytania listu-poparcia, pod którym swój podpis złożyło już 50 organizacji feministycznych i prawie trzy tysiące osób indywidualnych. 

— Swój list odczyta też pani Aleksandra, która na proteście będzie obecna. Później pójdziemy na policję i do prokuratury złożyć nasz protest — zapowiada Joanna Piotrowska. — Zachęcamy każdego by się do nas przyłączył. Chęć wzięcia udziału w akcji promowanej na jednym z portali społecznościowych wyraziło już prawie tysiąc osób. Liczmy, że pojawią się w Elblągu — dodaje. 

Jak mówi Joanna Piotrowska, rocznie od 80 do 150 tysięcy kobiet doświadcza w Polsce różnych form przemocy seksualnej. 

— Zgłasza się zaś niewiele ponad 2 tysiące. Problem jest cały czas marginalizowany i zamiatany pod dywan. Ale czy jest się czemu dziwić? Nierzadko to na kobietę zrzuca się także odpowiedzialność za gwałt. Podczas przesłuchań są wypytywane o sprawy intymne m.in ilość partnerów seksualnych, ubiór, zachowanie i czy nimi nie prowokowały — mówi prezes Feminoteki. — A to nie alkohol czy spódniczka gwałci, tylko gwałciciel! W Polsce istnieją np. procedury ochrony ofiar gwałtów dla służb medycznych i policji, ale cały czas nie weszły one w życie. Jeśli pani Aleksandra miała odwagę stawić czoła swoim oprawcom, to tym bardziej my musimy być odważni i pokazać, że nie zgadzamy się na taki sposób traktowania kobiet.

Wyrok Sądu Rejonowego nie kończy tej sprawy. Będzie miała kontynuację w Sądzie Okręgowym w Elblągu. 
— Apelację od wyroku złożyły wszystkie strony biorące udział w tej sprawie: prokurator, obrońcy obydwu oskarżonych oraz pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego kobiety — mów sędzia Dorota Zientara, rzecznik prasowy SO w Elblągu. — Po doręczeniu apelacji stronom akta sprawy trafią do Sądu Okręgowego. Być może pierwszy termin rozprawy uda się wyznaczyć jeszcze w końcu sierpnia br.
AS
Źródło: Dziennik Elbląski


pDziennElbląski http://dziennikelblaski.pl/283973,Zaprotestuja-przeciwko-gwaltom-Akcja-Antyprzemocowej-Sieci-Kobiet-juz-14-lipca.html#ixzz3foJEMjkK

wróć
Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, współfinansowanego
z Funduszy EOG i ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego

   
Patronat medialny